eBay Nedir?

Uluslararası ticaret yapmak isteyen birey ya da işletmeler için tercih edilebilecek platformlardan birisi eBay’dır. eBay, ilk kez 3 Eylül 1995’te Kaliforniya’da kurulmuştur. Kurucusu Pierre Omidyar olup İran asıllı bir Amerikan vatandaşıdır.

eBay şirketinin yönetim merkezi Kaliforniya’da bulunmakla birlikte bugün 27 farklı ülkede faaliyet göstermektedir. eBay Türkiye de bunlardan birisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. eBay platformunun işleyiş mantığı oldukça basittir. Tıpkı ülkemizde faaliyet gösteren e-ticaret platformları N1, Trendyol, Hepsiburada, Amazon tarzı satıcı ile alıcıyı buluşturur. Belli bir komisyon alarak hizmet vermeye devam eder.

Bugün uluslararası düzeyde dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olmakla birlikte ilk kurulanlar arasındadır. Türkiye’de de hem bireysel olarak hem de firma olarak satış yapmak isteyenlerin tercihidir. Kendi kitlesi olduğu için dünyanın her yerinden ulaşılabilmekte, platformda mağaza açanların dünyaya açılmasına olanak sağlamaktadır.

eBay Mağazasının Avantaj ve Dezavantajları

eBay nedir nasıl kullanılır sorusu pek çok kişinin aklına gelmektedir. Fakat öncesinde eBay’da mağaza açmanın ne gibi avantajlar sağlayacağında, dezavantajlarının neler olduğundan bahsetmekte fayda var.

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan platformda bir mağaza sahibi olmanın başlıca avantajları şunlardır:

 • eBay’ın yıllardır oluşturduğu bir kitlesi vardır. Bu yüzden mağaza sahibi olarak sizin kendi kitlenizi oluşturmanıza gerek kalmaz. Hali hazırdaki kitleye ürün ve hizmetlerinizi satma imkanı elde edersiniz. Anında hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
 • eBay daha geniş kitlelere ulaşabilme adına faaliyetler yürütür. Çeşitli reklam çalışmaları takip eder. Aynı zamanda kendi altyapısını yenileyerek geliştirir. Siz de platformun bir parçası olduğunuz taktirde eBay’ın çeşitli imkanlarından istifade edebilirsiniz.
 • eBay uluslararası bir platformdur. Bu yüzden platformda mağaza açtığınızda yalnızca Türkiye’de değil, yurtdışında da hizmet verme fırsatı yakalarsınız. Ürünlerinizi tüm dünyaya gösterirsiniz. Hedef ülkelere göre ürünlerinizi detaylandırabilir, farklı dillerde metinlerle yurtdışı satışları yapabilirsiniz.

Her ne kadar eBay’ın avantajları oldukça fazla olsa da bazı dezavantajlarından da bahsedilebilir. Bunları da şöyle sıralayabiliriz:

 • eBay global bir platformdur. Bu yüzden rekabet çok fazladır. Pek çok mağaza platformda ürün satışı gerçekleştirmektedir. Bu yüzden de sizin öne çıkabilmeniz, hedef kitleyi ikna edebilmeniz için farklılıklar geliştirebilmeniz gerekir. Gerek fiyat gerekse müşteri deneyimi konusunda fırsatlar sunmanız, reklamlara önem vermeniz gerekmektedir.
 • eBay satıcı hesabı açma dışında tıpkı diğer sanal pazaryerleri gibi komisyon talep etmektedir. Mağaza sahipleri listeledikleri ürüne ücret ödemektedir. Yaptığınız her satıştan da ürün grubuna göre çeşitli komisyon bedelleri istenmektedir.
 • eBay’da mağaza açtığınızda kendi markanızı yaratmış olmazsınız. Doğrudan platformun bir parçası olursunuz. Bu da kendi markanıza değer katmanıza doğrudan katkı sağlamaz. Müşteriler markaya değil, ürüne bakarlar.

eBay Nasıl Kullanılır?

eBay nasıl yapılır ya da eBay nasıl kullanılır? Öncelikle herkes platformda ücretsiz bir hesap açabilir ve hesabı üzerinden ürün satın alımı ya da satışı yapabilir. Ancak bir satıcı hesabınız olması halinde çeşitli ücretler ödemeniz istenir. Her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen platformda eski ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Koleksiyon satabilirsiniz. Benzersiz olduğunuz düşündüğünüz ürünleri, velhasıl alıcısı olacağını varsaydığınız hemen her ürünü satabilirsiniz.

Platformda bir mağaza açmak için ilk olarak kullanıcı hesabınızın olması gerekir. Mağazanızı kullanıcı hesabınızla kurabilirsiniz. Yine İş Hesabı Aç alanını kullanabilirsiniz. Buradan bir marka sayfası da oluşturabilirsiniz. Bunun için güncel bir e-mail adresinizin olması gerekir. Sonrasında listelenen ödeme yöntemlerinden en idealini seçmeniz istenir. Bütün bunlar sonunda mağazanız açılmış olur.

Platform üzerinde mağaza açmak için resmi bir mağaza adınız olmalı. Markanıza ait bir e-mail adresi olmalı. İşletmenizin bir telefon numarası bulunmalıdır. İşletme hesabınızla alakalı bilgileri girdiğinizde eBay mağazanız açılacaktır.

eBay üzerinde mağaza açmak ücretsizdir. Fakat mağazanızı açtıktan sonra ürün listeleyebilmek için çeşitli mağaza modelleri arasında tercih yapmanız gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Basic,
 2. Premium,
 3. Anchor.

Mağazaların her birisinin ürün listeleme ve ürün adedi de farklıdır. Basic planda iki yüz elli adet sabit fiyatlı, iki yüz elli de açık arttırmalı ürün listeleyebilirsiniz. Premium planda biner adet sabit fiyatlı ve açık arttırmalı ürün listeleyebilirsiniz. Her planın içeriği farklı olduğu gibi ücreti de farklı olmaktadır. Aylık ve yıllık olarak ücret belirlenmektedir.

Rekabet ortamının çok günlü olması nedeniyle platformda müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmalısınız. Bu yüzden de satılan ürünleri güvenli şekilde alıcının eline ulaştırmalısınız. Özellikle de uluslararası satışlarda kargo alternatiflerini, kargo ücretlerini çok iyi araştırmalısınız. Ürün fiyatlarınızı kargo ücretlerini de dikkate alarak belirlemelisiniz. eBay bu noktada çeşitli alternatifler sunmaktadır.

eBay’da Satışları Nasıl Arttırabilirsiniz?

eBay’da bir mağaza açtığınızda büyük bir pazara dahil olursunuz. Bu yüzden de çeşitli hususlara dikkat ederek satışlarınızı arttırabilirsiniz:

 • eBay’da müşteriler geri bildirimde bulunabilir, puanlama yapabilirler. Bu yüzden de eski satıcılar daha güvenli görülür. Fakat sabırla hareket ederek müşterilerde güven oluşturmalı, olumlu tepkiler almaya çalışmalısınız.
 • İlla ki büyük oynamak zorunda değilsiniz. Küçük ürünlerle ya da ucuz ürünlerle başlayarak çokça olumlu geri bildirim alabilirsiniz. Özellikle siparişleri gönderim hızınız bunda etkili olacaktır.
 • Alıcılar için ürünlerin sağlam şekilde ellerine ulaşması büyük önem arz eder. Taşıma sırasında sadece ürünün değil, ambalajın da deforme olmaması adına paketlemeye azami dikkat edilmelidir. Yapabiliyorsanız ufak hediyeler ve mesajlar dahi ilave edebilirsiniz.
 • İade her zaman ticaretin bir parçasıdır. Bu yüzden müşteri ısrarla iade yapmak istiyorsa buna karşı konulmamalıdır. İade gerekçeleri öğrenilmeli, buna göre çözümler geliştirilmeye çalışılmalıdır.
 • E-ticarette müşteriler ürünlerin fotoğraflarını görür. Bu yüzden mutlaka profesyonel fotoğraflara yer verilmelidir. eBay’a yüklenen her bir fotoğrafın yüksek çözünürlüklü ve detaylı olması büyük avantaj sağlar.
 • Metinler müşterinin ürünü tanıdığı bir diğer noktadır. Bu yüzden açıklamalarınız bilgilendirici olmalı, ürünün özellikleri başarılı bir dil ile anlatılmalıdır.

eBay Hesabı Ödeme Sistemleri

Kullanıcılar için iki farklı komisyon tarifesi uygulamaktadır. Bunlardan ilki seçilen kategoriye göre belirlenmekte, bir ürün listelemeye alındığında komisyon talep edilmektedir. Kategoriye göre sabit komisyon ücreti olduğu için tek bir üründe de toptan ürün girişinde de aynı komisyon alınmaktadır.

İkinci olaraksa her bir satışta ödeme talep edilmektedir. Satış vergisi dışında ödenen tutara göre komisyon hesabı yapılmaktadır.

eBay hesabı-ödeme sistemi farklı şekillerde alternatifler sunmaktadır. Her ne kadar kullanıcılar sadece elektronik ödeme yöntemlerini kullanabiliyor olsalar da burada kredi kartı ya da Paypal kullanılabilmektedir. eBay’ın sahibi olduğu Paypal, eBay ödeme alma yöntemleri arasında en çok tercih edilendir. İnternetteki en büyük ödeme araçlarından bir tanesi olan Paypal doğrudan eBay ile entegre çalışmakta, bu da ödeme yapmayı ve almayı son derece kolaylaştırmaktadır. Firmamız eBay üzerinden yapacağınız ticaretlerde ödeme sistemlerinin sorunsuz ve hızlı gerçekleşmesi adına görev üstlenmektedir.

Çözümlerimiz sayesinde mağaza sahipleri yüksek havale ücretleriyle ve karmaşık ödeme süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmamaktadır. Rekabet güçlerini en iyi noktaya taşımakta, paralarınız doğrudan sizin belirleyeceğiniz banka hesabına ya da transferwise hesaba geçirilmektedir. Sizin yalnızca banka bilgilerini girmeniz yeterli olup diğer bütün detayları firmamız halletmektedir.