Ebay’a Nasıl Üye Olunur?

Ebay, Alibaba ve Aliexpress ile beraber dünyadaki en büyük e-ticaret platformu. Ancak bu Ebay dünyanın her yerinden kişilerin ister satıcı ister alıcı olarak faaliyet göstermesine olanak sağlamakta. Bunun yanında sabit fiyat uygulamasının yanında açık arttırma özelliği sayesinde farklı, heyecan verici bir deneyim de sunuyor.

Ebay’in yıllık ticaret hacmi, ülkemizin yıllık e-ticaret hacminden daha yüksektir. Alışverişlerin yaklaşık %30 Amerika Birleşik Devletleri, %28’i İngiltere üzerinden gerçekleşirken, bu ülkeleri Kanada, Meksika, Almanya ve Avustralya izlemektedir. Bundan dolayı e-ticaretten para kazanmak isteyen birçok kişi ve işletme Ebay satıcı hesabı açma düşüncesindedir. Bu işlem oldukça kolaydır ve birkaç dakikada tamamlanabilmektedir

Ebay Hesabı Nasıl Açılır?

İsterseniz Google veya Facebook hesabınızla hemen Ebay hesabı açıp, eşleştirebilirsiniz. Şirket hesabıyla kaydolurken şirketin Google veya Facebook hesabı ile giriş yaptığınızdan emin olun. Bunu daha sonra değiştiremeyeceksiniz. Eğer sıfırdan hesap açmak istiyorsanız aşağıdaki kısa adımları atmanız gerekmektedir.

İlk önce yapmanız gereken Ebay’in ana sayfasını açmak. Sol üst köşede “Sign in or register” yazan yerde, register’a tıklayın. Ekranın üstünde, “Create an account” yazan yerin altında “Personal account” ve “Business account” yazan kısımlar var.

Kişisel hesap açarken sizden isim, soy isim, e-posta ve şifre seçmeniz istenecek. Vereceğiniz e-posta adresi aynı zamanda siteye girerken kullanacağınız kullanıcı adınız olacak. İşletme hesaplarında ise işletmenin yasal ismi, resmi e-posta adresi ile şifre ve telefon istenecek. Sabit telefon veya cep telefonu verebilirsiniz.

Bu bilgileri girdikten sonra, belirttiğiniz e-posta adreslerine açtığınız hesapları onaylamanız için e-posta gelecektir. “Verify” tuşuna basmanız, Ebay hesabınızın aktif olması için yeterlidir.

İşletme ve Kişisel Hesap Arasındaki Farklar

İki hesap türü arasındaki farklar;

  • Personal (kişisel) hesap ile ayda en fazla 100 adet satış yapabilirsiniz, Business (işletme) hesaplarda böyle bir sınırlama yoktur.
  • Kişisel hesaplarda listeleme ve satış ücretleri işletme hesaplarına göre daha yüksektir.
  • İşletme hesaplarından yapılan satışlardan VAT (Amerika Birleşik Devletleri’nin KDV’si) vergisi kesilmektedir.
  • Vergi işlemleri için iletişim detayları bütün ilanlarda paylaşılır.

İşletme hesaplarında, işletmelerin satış hacimleri ve bütçelerine göre 5 farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlar Starter, Basic, Premium, Anchor ve Enterprise’dır. Aylık ücretleri 4,95 dolardan başlayan ve 2995,95 dolara kadar çıkan bu alternatifler aramalarda daha yukarılarda çıkmak, daha düşük ücret ve komisyon ödeme gibi avantajlara sahiptirler. Anchor ve Enterprise paket kullanıcıları aynı zamanda telefonla veya e-posta ile anlık destek alabilmektedirler. Paket değişimini hesabınızı açtıktan sonra değiştirebileceğiniz için acele etmenize gerek yok. Hesabınız standart olarak “Starter” paketi ile açılacaktır.

Hesap Ayarlarını Yapma, Adres Bilgilerini Girme

Ebay ana sayfasını tekrar açtığınız zaman şimdi sol üstten “Sign Up” seçeneğini kullanarak hesabınıza erişebileceksiniz. Kullanıcı adınızın üzerine tıkladığınızda çıkan “Account Setting” seçeneği ile hesap ayarlarınıza erişebilir, adres, ödeme bilgileri, PayPal hesap bilgileri gibi kısımları doldurabilirsiniz.