Etsy Nedir?

Ticaret her geçen gün yenilenerek gelişmeye devam ediyor. Özellikle teknolojinin imkanlarının artmasıyla beraber e-ticaret, uluslararası ticaret, online ticaret gibi kavramlar ve eylemler daha fazla hayatımıza giriyor. Özellikle de online alışveriş pazarları ülkemizin her yerinden ürün satışı yapmak isteyenleri ulusal ve uluslararası ticarete sevk ediyor. Bunlardan bir tanesi de Etsy olarak son dönemde popülerlik kazanmıştır.

Etsy en basit haliyle internette e-ticaret yapabileceğiniz bir sitedir. Her ne kadar diğer pek çok platforma benzer işleyişi olsa da diğerlerinden ayrılan temel özellikleri bulunuyor. Bunların başında da Etsy’nin özellikle el işi ürünlere odaklanıyor olmasıdır. Etsy’de satış yapan kişilerin çoğunluğunun sanat eserlerine, el işi ürünlere, mücevherlere, ev gereçlerine, kağıt ürünlerine odaklandıklarını görüyoruz.

Bugün dünyanın pek çok yerinden alışveriş yapılabilen Etsy, özellikle vintage ürünlere odaklanıyor. Diğer e-ticaret sitelerinde bulunmayan ürünler burada yer alıyor ve platformun kuruluş amacı da zaten insanlara benzersiz ürünler sunmak. Satıcıların farklarını ortaya koymasını, alıcıların da aradıkları farklı şeyleri bulmasını sağlamak.

Etsy’de En Çok Hangi Ürünler Satılıyor?

Etsy’de bazı kategoriler ve bazı ürünler diğerlerine nazaran öne çıkıyor. Bunların ne olduğunu bilmek, Etsy satış fırsatlarından daha rahat yararlanmaya yardımcı olacaktır. En çok satılan ürünler ekseriyetle aksesuarlar, takılar, kıyafetler, ev dekorasyon ürünleri, el örgüsü ürünler olmaktadır. Bütün bu kategoriler içerisine dahil edilebilecek olan ürünler benzersiz olursa ve tamamen el emeği olurlarsa müşteriler tarafından daha fazla rağbet görecektir.

Etsy mağaza sahiplerinin olabildiğince şeffaf olmasını talep ediyor. Müşteri deneyimini çok önemli görüyor. Bu yüzden de kendi üretmiş olduğunuz ürünleri satışa sunmanızı istiyor.

Elbette platformda satışı yapılan bütün ürünler yapılmış, kullanıma hazır ürünler değildir. Bir de Craft Supplies adlı kategorisi var. Burada bir üretim yapabilmek adına kullanılacak temel malzemelere yer veriliyor. Örneğin takı tasarımları yapacak kişiler için teller, boncuklar tarzı malzemeler buradan temin edilebiliyor.

Etsy’de satışı fazlaca yapılan ürün gruplarından bir diğeri dikiş nakış malzemeleri, parti malzemeleri gibi çeşitli tasarım malzemeleri olmaktadır. Bunlar insanlara farklı organizasyonlar yapma, farklı ürünler geliştirme fırsatı verdiği için rağbet görmektedir. Fakat diğer platformlardan farklı ve kaliteli ürünler bulundurması isteyenler daha çok buraya odaklanmaktadır.

Etsy’nin en çok satanları arasında bir diğer grup vintage ürünleri olarak öne çıkmaktadır. Antika olarak da adlandırılabilecek olan bu ürünlerde platform bazı kıstaslar belirlemiş, satıcılardan da buna riayet etmelerini istemektedir. Satışını yapacağınız ürünün vintage grubuna girebilmesi için en az yirmi yıllık geçmişinin olması istenmektedir. Son dönemde eskiye rağbetin artmasıyla birlikte pek çok yer gibi Etsy de bu alana ağırlık vermekte gerek kullanım gerekse sergilemek için alışveriş yapan geniş bir kitle bulunmaktadır.

Etsy Clothing adlı kategorisi platformun bir diğer en çok tutulanıdır. Burada pek çok handmade ürün yer alıyor. Burada giyim üzerine koleksiyon geliştirenler kendi yerlerini alarak moda stilini oluşturabiliyor. Özel kıyafet arayanlar da burayı fazlaca tercih ediyor. Özellikle de vintage stilleri, boho stillerini arayanlar için burada benzersiz parçalar yer alıyor. Temalı kostüm tasarımları, festival kıyafetleri, parti kıyafetleri arayanlar platformu yoğun olarak kullanıyor.

Etsy’de Satış Yapmaya Nasıl Başlanır?

Platformla ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi Etsy nasıl yapılır oluyor. Aslında bu, sistem nasıl işler sorusunu da beraberinde getiriyor. Öncelikle satış yapabilmek için uymak zorunda olduğunuz bazı kurallar bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Platformda satışa açtığınız ürünlerin tasarımının tamamıyla size ait olması gerekir. Eğer tasarımda bir yardımcınız varsa ürün listelemesi yaparken ortaklığınızı açıklamanız gerekmektedir.
 • Sayfanıza bir ürün eklerken yer verdiğiniz fotoğrafların tamamen kendi çekimleriniz olması gerekmektedir. Stok fotoğraflar kesinlikle platformca tercih edilmiyor.
 • Satışını yapacağınız ürünler bir tasarımda kullanılacak parçalar ise bunlara Craft Supplies adlı kategorisinde yer vermelisiniz. Burada da kalite konusunda platform büyük şeffaflık istemektedir.

Etsy’de satışı yasak ürünler de vardır. Bunların başında mağazadan satın aldığınız ürünler gelir. Ya üretiminde bizzat bulunduğunuz ürünler ya da üretilecek ürünlerin hammaddesinin satışını yapmalısınız. Platform herhangi bir şekilde el emeği olduğundan şüphelenirse ürünü incelemeye almakta, gerek görürse kaldırabilmektedir.

Söz konusu platformda satış yapabilmek için mağaza açmak gerekir ve mağaza açmak oldukça pratiktir. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. İlk olarak platformun ana sayfasında Sell on Etsy kısmına tıklamalısınız.
 2. Ardından Open Your Etsy Shop kısmına tıklamalısınız. Burada istenen bilgiler eksiksiz olmalıdır. Aynı zamanda doğru şekilde girilmelidir.
 3. Sonra da gelen maili onaylamanız gerekmektedir. Bunları yaptığınızda mağazanız aktif olur ve sonrasında düzenlemelere geçebilirsiniz.
 4. Üst kısımda Your Shop bölümüne tıklamalısınız.
 5. Burada dükkanınızın bulunduğu ülke, para biriminiz, diliniz ve bazı sorular karşınıza çıkacak. Talep edilen bilgileri eksiksiz şekilde girmelisiniz. Ülkemizde mecburen dili İngilizce, para birimini de USD olarak giriyorsunuz. Fakat dilerseniz diğer seçenekleri de tercih edebilirsiniz.
 6. Sonraki adımda mağaza adını netleştirmeniz gerekmektedir. Sonrasında sabit kalacağı için kurumsal bir ad seçmeniz avantajınıza olacaktır.
 7. Sonraki adımda artık ürün eklemeye sıra geliyor. Add a listing kısmına tıklayıp fotoğraflar eklemelisiniz.
 8. Bu adımda sizden ürünlere ait bilgiler istenir ve burası platformda satış yapmanın en önemli basamaklarındandır. İstenen bilgilerin tamamını şeffaf biçimde girmelisiniz.
 9. Bir sonraki aşamada kargo sürecini belirlemelisiniz. Tek tek göndermeyi seçebiliyorsunuz. Ya da aynı pakette birden fazla ürün gönderimi şeklinde seçenek belirleyebiliyorsunuz.
 10. Bu noktada alıcıların karşısına çıkmanız gerek. Bunun için Tags kısmında anahtar kelimeler belirlemeli, doğru etiketlerle alıcıların karşısına çıkmaya çalışmalısınız.

Etsy Ödeme Sistemleri

Ürün bilgilerinizi girdikten sonra artık geriye ödeme sistemleri kalıyor. Platformda satış yapan kişiler ödemelerini paypal, Etsy Payments ve other yöntemleriyle alabiliyorlar.

Paypal hesabı platformla tam entegre şekilde çalışıyor. Yasal bir paypal hesabınız bulunuyorsa iletişime geçerek dükkanınıza Paypal eklenmesini talep ediyorsunuz. Etsy Paypal çözüm noktasında firmamız uzman ekibinden de destek alabilir, ödeme sistemlerine sorunsuz dahil olabilirsiniz.

Etsy Payment sisteminde ise müşteriler banka kartları, kredi kartları, Paypal, Android Pay, Appal Pay gibi kanallardan rahatlıkla ödeme yapabiliyorlar. Ödenen para bir süre platformun havuzunda kaldıktan sonra finances alanından hesabınıza tanımlı karta ödemenin yapılması talimatı verebiliyorsunuz.

Other yönteminde ise platform ödemeye herhangi bir şekilde karışmıyor ve tamamen alıcı ile satıcıya bırakıyor. Banka havalesi ve çek ile birlikte other içinde Western Union gibi alternatifler de bulunuyor.

Etsy Komisyon Oranları

Etsy kur fiyatı ile birlikte platformda satış yapmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan birisi da komisyon oranları olmaktadır. Sizden mağaza açmak için herhangi bir ücret talep edilmez. Aylık herhangi bir aidat benzeri ödeme de istenmez. Fakat listelenen her ürüne belli bir ücret ödenmesi gerekir. Diğer pek çok platformdakine benzer olan bu ücret ile birlikte her bir satıştan belli bir komisyon alınır. Para aktarımı sırasında ya da toptan ürün satışında da ekstra komisyonlar olabilir. Zaman zaman komisyonlarda güncelleme yapılır. Genel itibariyle uygun olduğunu söyleyebiliriz.