Etsy’den Ödemeler Nasıl Alınır?

2005 yılından beri faaliyette olan Etsy, 2018 sonu itibariyle yıl içinde 2,1 milyon satıcı ve 39,4 milyon alıcı arasında gerçekleşen 60 milyondan fazla el yapımı eşyanın el değiştirmesini sağlamıştır. Merkezi New York’da bulunan şirketin ev sahipliği yaptığı bu ticaretin hacmi 3,93 milyar dolardır.

Dünyanın her köşesinden satıcıları bir araya getiren platform sunduğu geniş içerik listesiyle dikkat çekerken, aynı zamanda listelenen ürünlerin kaynaklarını sorgulayan sistemiyle de ürün kalitesi ve özgünlüğü konusunda da hassaslığı ile dikkat çekiyor. Site bazı durumlarda kullanıcılardan ürünleri hakkında, nasıl imal edildiği, neler kullanıldığı gibi konularda açıklamalar isteyebildiğin dolayı, orta seviyede İngilizce bilmekte var.

Etsy’de Satılabilen Ürünler

Birçok e-ticaret sitesinin aksine Etsy sadece el yapımı eşyaların satışının gerçekleştirildiği bir platformdur. Sitede listelenebilecek el yapımı ürünlerden bazıları;

  • Mobilya ve ev dekorasyonunda kullanılabilecek eşyalar,
  • Oyuncaklar,
  • Mücevher,
  • Çanta,
  • Şapka ve diğer giysi çeşitleri,
  • Her türlü sanat eserleri (resim, oya, nakış, ebru gibi),
  • En az 20 yaşında olan antika (vintage) eşyalar,
  • Bunların yapımında kullanılabilecek araç, gereç, kumaş, iplik gibi malzemeler satışa konulabilmektedir.

Etsy Satış Ücretleri

Etsy satış üzerinden ve listeleme üzerinden ücret alan bir platform ve komisyon ücretleri bazı durumlarda ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Üyelik ve dükkân açmak ücretsiz olsa da listelenen her ürün için 20 cent ücret alınmakta ve bu ücret karşılığında ürününüz 4 ay boyunca reyonda kalmakta. Eğer ürününüz bu süre içinde satılmazsa tekrar reyona koymanız için yine 20 cent ödemeniz gerekiyor. Bunun dışında ürün satışlarından da %6,5 + 3tl ücret alınıyor.

Etsy Döviz Kurları

Eğer dolar veya başka bir döviz türü ile satış yapmak isterseniz Etsy sizden %2,5 “döviz çevrim ücreti” daha kesiyor. Etsy kur fiyatı belirlenirken bankalar arası değil, normal kurların baz alındığını belirtmiş ancak, hangi piyasanın baz alındığı konusunda bir bilgi paylaşmamışlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde döviz kurları ülkemizde Borsa İstanbul olduğu gibi New York Stock Exchange üzerinden işlem görmektedir. Etsy kurları hesaplanırken Borsa İstanbul yerine burada yer alan veya buradan bilgi alarak yayınlayan haber kanallarının paylaştığı bilgileri kullanmanız daha doğru hesaplama yapmanıza yardımcı olacaktır.

Tolpays İle Etsy’yi Daha Etkin Kullanın

Etsy ödeme alma konusunda iki seçenek sunuyor. İlki Etsy Payment ve tüm ülkelerde geçerli olmayan bir yöntem. Diğeri ise PayPal. Satıcılar oluşturdukları PayPal hesaplarıyla ödemelerini alabiliyorlar. Ülkemizde PayPal faaliyet göstermediğinden dolayı, bu sistem üzerinden ödemelerinize Tolpays kullanarak ulaşabilirsiniz.

Etsy’den ürün almak istediğiniz zaman da satıcının tercihlerine göre farklı ödeme yöntemleri mevcut. Birçok satıcı Ebay’de olduğu gibi dolandırıcılığı engellemek adına PayPal kullanmayı tercih ediyor. Bu noktada tekrar Tolpays kullanarak PayPal hesabınıza bakiye yükleyebilir ve alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz.