Ebay İçin Paypal Şart Mı?

Dünya çapında 180 milyondan abonesi olan Ebay, aynı zamanda bireysel kullanıcılar arasında açık arttırma yoluyla alışveriş yapılmasına izin verilen ilk sitesidir. 1995 yılında Auction Web ismiyle kurulan site 1997 yılında Ebay ismini almıştır.

Dünyanın E-Ticaret Devi Ebay

İş modeli olarak ürün listeleme ücreti ve satışlardan pay alan Ebay, PayPal dahil olmak üzere birçok ödeme sistemini desteklemektedir. Ortalama bir günde Ebay üzerinde 1,7 milyar ürün alıcı beklemektedir. Ve bu sayı her gün artmaktadır. Kesin bir sayı yayınlanmamakla beraber, uzmanlar Ebay üzerinden günde 1,2 ila 2,4 milyon arasında satış yapıldığını hesaplamaktadırlar. Ebay bu bilgiyi kendi pazarını manipüle edilmesinin engellenmesi için paylaşmamaktadır.

2019’un son çeyreğinde site üzerinden yapılan satışların toplamı 22 milyar doların üzerindedir. Bu sayı 2020’nin aynı döneminde 26,6 milyar dolara yükselmiştir. Bu sayı, ülkemizde 2019 yılında gerçekleşen 136 milyar liralık toplam e-ticaretin ortalama 6 milyar dolar üzerindedir. Bu basit karşılaştırma bile Ebay’in ne kadar büyük bir servis olduğunu anlatmaya yetmektedir.

E-Ticaret Ödemeleri İçin Yetersiz Kalan Teknik İmkanlar

Ebay ilk yayına başladığı zamanlarda günümüzde kullanmakta olduğumuz birçok ödeme aracı ve yöntemi henüz kullanılmıyordu. Kredi kartları ABD’de de bile henüz bu kadar yaygın değildi ve EFT işlemleri henüz yapılmıyordu. Ebay’in sitesi bile, bugünkü standartlarla çok basit olan HTML kodu ile hazırlanmıştı ve veri tabanı yetenekleri çok kısıtlı, internetten ödeme imkânı olmayan bir siteydi ve zaman içerisinde birçok dolandırıcılığın gerçekleşmesine yol açan açıklara sahipti. Bundan dolayı Ebay, müşterilerden ödeme aldıktan sonra, ürünün ilanda açıklandığı gibi müşteriye ulaşmasından sonra ödemenin satıcıya aktarılmasını sağlayan, günümüzde birçok site tarafından kullanılan sistemi geliştirdi.

E-Ticarette PayPal Farkı

Ebay ödeme alma işlemi bu yüzden haftaları bulabiliyordu, zira bazı müşteriler banka havalesi yerine Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımı çok yaygın olan çekleri posta ile gönderiyorlardı. Bundan dolayı PayPal piyasaya çıktığı zaman Ebay’in büyük ilgisini çekti. PayPal sayesinde Ebay satışlarını;

  • Hem alıcı hem satıcı için daha güvenli,
  • Dolandırıcılık, karşılıksız çıkan çekler gibi olumsuzluklardan tamamen uzak,
  • Ödemelerin alıcılardan alınması ve satıcıya aktarılmasının daha hızlı ve daha masrafsız,
  • Alıcıların daha kolay ve zahmetsiz alışveriş yapabileceği bir biçime sokmuş oldu.

PayPal’in kullanılmasıyla site trafiği büyük ölçüde artan Ebay, daha sonra PayPal’i satın aldı.

PayPal’in Ebay’e en büyük katkısı, siteye olan güvenin tazelenmesi oldu. Yukarıda saydığımız statiklerde gördüğünüz gibi, Ebay tek başına bütün Türkiye’den fazla e-ticaret hacmine sahip. Ve günümüzde hala çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri devam etmekte. PayPal kullanıcılar üzerinde yarattığı güven sayesinde, hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Ebay Satış Ödemesi Nasıl Alınır?

Paypal, Ebay üzerinde kullanılması zorunlu olan bir ödeme biçimi olmasa da özellikle Amerika Birleşik Devletler’inde yaşayan birçok kullanıcı ödeme yöntemi olarak PayPal’i tercih etmekte ve bu yöntemle yapılan satışları tercih etmektedirler. Ebay Türkiye üzerinde kendi markasıyla faaliyet göstermediğinden dolayı buradan yaptığınız satışların ödemelerini almanın en rahat yolu PayPal ve Tolpays kullanmak olacaktır.